خدمات صندوق

research-1
vc

یکی از روشهای مطلوب حمایت از کارآفرینان، مخترعان، مبتکران و صاحبان اینده، مشارکت در تجاری سازی طرح با صاحبان طرح بوده که ضمن حفظ مالکیت فکری طرح، صاحب طرح نیز در موفقیت یا شکست آن شریک میگردد. در این روش مشکلات و موانع پیشرفت طرح با همکاری و مشارکت شرکا برطرف خواهد شد و در نهایت سرمایه گذار خطرپذیر پس از به نتیجه رسیدن طرح، سهام الشرکه خود را از طریق مکانیسمی به صاحب ایده واگذار می نماید. صندوق با بهره مندی از تجربیات و ارتباطات صاحبان سهام خود به عنوان یک سرمایه گذار خطرپذیر، کارآفرینان را در جهت تجاری سازی یافته های پژوهشی ایشان یاری می نماید.

%d8%b6%d9%85%d8%a7%d9%86%d8%aa%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87-%d9%87%d8%a7

صندوق به عنوان ارائه کننده متنوع ترین خدمات مالی در تجاری سازی فناوری در کشور ، ضمن دارابودن اختیارات قانونی و مجوز صدور ضمانت نامه بانکی (بر مبنای اساسنامه و مجوز بانک مرکزی )، آمادگی دارد ضمن بهره مندی از توانمندی شرکت های مشاوره ای متخصص در حوزه های متنوع دانش بنیان، ضمانت نامه هایی را مطابق با شرایط ویژه شرکت های دانش بنیان و … سراسر کشور صادر نماید.

ضمانت نامه قرارداد یا سندی است که به موجب آن صادرکننده (ضامن) حسب درخواست متقاضی (مضمون عنه) تعهد می نماید بدون هیچگونه قید و شرط، عندالمطالبه یا در سررسید معین، مبلع معینی وجه نقد از بابت موضوع خاصی که مربوط به مضمون عنه است به ذینفع (مضمون له) یا به حواله کرد او پرداخت نماید. (منظور از موضوع خاص در تعریف فوق موضوع ضمانت نامه است).

اقدامات لازم جهت صدور ضمانت­نامه

۱- پذیرش اولیه مطابق با قوانین صندوق

۲- ارسال درخواست صدرور ضمانت­نامه

۳- تکمیل مدارک لازم

۴- عقد قرارداد

product-info

به جهت جایگاه قانونی صندوق و بر اساس ماده ۱۰۰ قانون برنامه سوم توسعه و همچنین ماده ۴۵ برنامه چهارم توسعه، صندوق می تواند در راستای رفع نیازهای پژوهشی و فناوری های مورد نظر دستگاه های اجرایی، در کلیه حمایت های مالی دولت از اشخاص حقیقی و حقوقی (که از طریق ساختارهای دولتی مشکل بوده یا قابل انجام نمی باشد)، به عنوان بازوی مالی عمل نماید.

بخشی از خدمات قابل ارائه به دستگاه های اجرایی:

⇐ عاملیت اعطای وام، تسهیلات و کمک های بلاعوض دستگاه اجرایی به اشخاص حقیقی و حقوقی
⇐ (مشارکت در عاملیت و مدیریت وجوه اداره شده دستگاه اجرایی ) طبق ماده ۶ آیین نامه اجرایی ماده ۱۰۰
⇐ کارگزاری منابع مالی دستگاه اجرایی در حوزه هایی همچون اشتغال فارغ التحصیلان و کارآفرینی
⇐ امکان سنجی، ارزیابی و ارزشگذاری تخصصی طرح های ورودی بر اساس روشهای علمی و معیارهای دستگاه اجرایی
⇐ نظارت تخصصی بر اجرای طرح ها و پروژه های مورد حمایت
⇐ لیزینگ محصولات دانش بنیان برای توسعه بازار شرکت های دانش بنیان
⇐ ایجاد و راهبری شرکت های جدیدالتاسیس جهت اشتغال فارغ التحصیلان با رویکرد سرمایه گذاری ریسک پذیر
⇐ انتقال فناوری با بهره مندی از تجربیات تیم اجرایی حرفه ای انتقال تکنولوژی و نهاد های همکار از جمله شرکت های دانش بنیان و اساتید دانشگاهی

n00057840-b-1

یکی از مشکلات کلیدی مجریان طرح­های پژوهشی تاخیر در پرداخت اقساط طرح­های پژوهشی می­باشد. صندوق در راستای رسالت خود مبنی بر حمایت و پشتیبانی از توسعه تحقیقات دانش بنیان، یکی از فعالیت­های خود را تضمین پرداخت اقساط قراردادهای پژوهشی تعریف نموده است. در این خدمت، صندوق با ورود به قراردادهای معرفی شده از سوی نهادها یا مجریان پژوهشی، می­تواند پرداخت     به هنگام اقساط قراردادهای پژوهشی را با تایید پیشرفت از کارفرمای قرارداد در قبال اخذ کارمزد مشخصی تضمین نماید.

۱۲۴۶۶۷-۹۰۷۸۷۲

امکان سنجی و بررسی مالی و اقتصادی و تهیه گزارش توجیهی به عنوان یکی از پیش نیازهای ضروری فرآیند تأمین مالی طرح ها و پروژه ها محسوب می گردد که مورد درخواست سازمانها و نهادهای مالی می باشد. صندوق با توجه به اولویتها و اهداف کارفرما در مورد طرح ها و پروژه هایی که نیازمند تامین منابع مالی می باشند، با شرکتهای همکار و یا سرمایه گذار، ارزیابی و امکان سنجی تخصصی طرح های دانش بنیان را به عنوان حوزه تخصصی خود در جهت تعیین سطح فناوری بکارگرفته شده در طرح، جایگاه فناوری در چرخه عمر آن، میزان تخصص و تجربه متقاضی و…. انجام می دهد.

۴۹۷۴۴۲_۷۴۶

گارانتی: در واقع قرارداد یا تعهدی است که سازنده کالا متعهد می‌گردد چنانچه آن کالا در مدت زمان معین که در برگه گارانتی نیز قید گردیده دچار نقص یا ایرادی گردد بدون اخذ وجهی آنرا تعمیر کند (بدون گرفتن اجرت تعمیر و هزینه قطعات) و در صورتی که ایراد وارده اساسی باشد با دستگاه جدید تعویض نماید.

تضمین گارانتی:  تضمین گارانتی از جمله خدماتی است که در سایر کشورها بمنظور کمک به تجاری سازی و ایجاد اطمینان از عملکرد صحیح محصولات، قابل ارائه به فناوران می‌باشد که می‌توان آن را یکی از حلقه‌های مفقوده در تجاری سازی محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور دانست. در این روش تولیدکنندگان با استفاده از تضمین‌گارانتی محصول می‌توانند صحت عملکرد محصول(کیفیت فناوری) و مسئولیت‌های ناشی از محصول (فناوری) خود را تضمین نمایند و خریداران این‌گونه محصولات می‌توانند در صورت بروز خسارت احتمالی، آن را از محل این تضمین جبران نمایند.

socimpact-1024x440

برخی شرکتهای تولیدی، به منظور استفاده حداکثری از واحد تحقیق و توسعه خود، خواستار  دسترسی به نقدینگی هستند. این نقدینگی که در طرح های پژوهشی صرف می شود، تاثیر مناسبی بر توسعه محصولات، عملکرد شرکت و در نهایت سودآوری شرکت خواهد داشت. به منظور تامین این نقدینگی، صندوق اقدام به ارائه خطوط اعتباری توسعه پژوهش های کاربردی به موسسات و شرکت ها اقدام خواهد نمود. در این راستا صندوق بنابر توافقات و تا چند برابر منابعی که در اختیار آن قرار می گیرد اعتبار عقد قرارداد و انجام طرح پژوهشی به شکل تسهیلات ارزان قیمت به متقاضی می دهد که به موجب آن دسترسی واحد تحقیق و توسعه متقاضی به نقدینگی جهت انجام پژوهش، بسیار آسان تر خواهد شد.